середа, 9 квітня 2025 р.

Всесвітній день мультфільмів

    Подорож до DISNEYLAND 
 7 квітня у 4 класі нашої школи відбулася вікторина-подорож, присвячена Всесвітньому дню мультфільмів. Метою заходу було розширити знання учнів про світ анімації, познайомити з історією створення мультфільмів та героями улюблених стрічок.

   Учні із захопленням взяли участь у вікторині, активно відповідали на запитання, відгадували загадки про мультфільми та демонстрували чудові знання про відомих персонажів. Під час заходу діти дізналися багато цікавих фактів про те, як створюються мультфільми, і навіть спробували уявити себе в ролі мультиплікаторів, придумуючи власні сюжети.

  

Вікторина пройшла в теплій, дружній атмосфері та подарувала багато позитивних емоцій. Усі учасники отримали символічні призи за активність.

   Такий захід не лише збагатив знання учнів, а й сприяв розвитку творчої уяви та вмінню працювати в команді.

   Дякуємо всім за активну участь!


понеділок, 7 квітня 2025 р.

Всеукраїнський тиждень дитячого читання.


 
Читання -твоя суперсила. 
Щороку в перший тиждень після весняних канікул наш ліцей  святкує важливе та цікаве свято — Всеукраїнський тиждень дитячого читання. Його головна мета – заохотити дітей до читання, познайомити їх з новими книгами та авторами, а також підкреслити важливість книги в інтелектуальному та духовному розвитку дитини.

        

          Заходи, які  проводилися  в рамках Всеукраїнського тижня дитячого читання:

-         урочисте відкриття Всеукраїнського Тижня дитячого читання;

-         книжкові виставки та презентації нових дитячих книг,  ознайомлення з новинками літератури, рекомендації бібліотекарів;

-         літературні вікторини, ігри та квести, захопливі змагання на знання літературних творів та їхніх героїв;

-         екскурсії до бібліотеки, ознайомлення з роботою бібліотеки, книжковими фондами для учнів 1-х класів;

-         перегляд мультфільмів та кінофільмів, знятих за мотивами дитячих книг,  обговорення екранізацій.

пʼятниця, 21 березня 2025 р.

21 березня - Всесвітній день поезії


 Щороку у березні світ відзначає Всесвітній день поезії. 

Щоб привернути увагу суспільства до поезії як до джерела відповідей на багато питань людства, як до мистецтва, повністю відкритого людям, на 30-ї сесії ЮНЕСКО у 1999 році було прийнято рішення: 21 березня кожного року відзначати Всесвітній день поезії. 

Прийнято говорити, що поезія – це загущеність думки й почуття….. Іван Франко назвав поезію «кристалізацією» життя; Ліна Костенко пише «Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі»… Символічним знаком поезії, як відомо, є крилатий кінь – Пегас, адже «крилатість» – одна з важливих її якостей. Поезія допомагає нам жити разом. Вона необхідна для встановлення діалогу між культурами та для гармонійної взаємодії між різними суспільствами. Заохочення поетичної творчості, її поширення та перекладу — це ще один із чинників сприяння культурному різноманіттю, життєво важливе джерело натхнення, відроджуване живою єдністю поета в багатогранних проявах його творчості.

Colorful Scrapbook Quiz Game Presentation від користувача Lubov Mazyrenko

Справжня поезія — безсмертна. Так, можна заперечити, що мало чого є у світі настільки ж нетривкого, ніж слова — чи то на папері, чи на камені. Поезія подібна властивостями до алмазу, але не має його твердості. Однак згадаймо слова героя великого роману: «Рукописи не горять». І навіть через тисячі років віднайдений серед пісків пустелі клаптик папірусу зі словами стародавнього поета зберігає свою силу. Ця поезія приходить до нас через час і простір і торкається нашої душі так само, як і сучасна. Кажуть, що поезія — це голос істини, голос правди . Той, хто чує його, здатний піднятися на вершини духу, згуртувати націю, об’єднати людство. 

Поезія лікує, надихає, розчулює, смішить. Вона не вимагає від вас багато уваги й часу – але якщо ви все ж знайдете для неї трохи місця у своєму житті – вона вам неодмінно віддячить. Всесвітній день поезії – гарна нагода попіклуватися про свою книжкову полицю й поповнити її поезією.

Поезія єднає. Якщо вам подобаються однакові вірші, цілком можливо, ви станете чудовими співрозмовниками і друзями. Схожі поетичні смаки говорять про схоже світовідчуття, а отже, про десятки спільних ниточок, які можуть між вами протягнутися. Поділіться з друзями улюбленим віршем – і, можливо, відкриєте когось з дуже неочікуваного боку. 

середа, 19 березня 2025 р.

Ліна Костенко: 95 років мудрості, сили та поезії

19 березня 2025 року виповнюється 95 років з дня народження видатної української письменниці та поетеси Ліни Костенко. Її творчість стала невід'ємною частиною української культури, джерелом натхнення для багатьох поколінь і символом незламного духу.

Шлях у літературі

Ліна Костенко народилася 19 березня 1930 року в місті Ржищів, що на Київщині. Уже в юному віці вона виявила талант до поезії, а її перші вірші побачили світ у 1950-х роках. Закінчивши Московський літературний інститут, Ліна Костенко стала однією з найяскравіших представниць «шістдесятників» – покоління митців, які виступали за свободу творчості та боротьбу з цензурою.

 Незламний голос епохи

Ліна Костенко завжди залишалася принциповою, відмовляючись від компромісів із владою. Через це її творчість на довгий час була заборонена. Проте саме її сміливість і чесність зробили її однією з найавторитетніших постатей в українській літературі.

Її вірші сповнені глибокої філософії, патріотизму та любові до рідної землі. Найвідоміші поетичні збірки – «Над берегами вічної ріки», «Маруся Чурай», «Сад нетанучих скульптур» – стали класикою української літератури.

Спадщина і вплив

Окрім поезії, Ліна Костенко є авторкою історичного роману у віршах «Маруся Чурай», який поєднує художню майстерність із глибоким осмисленням історії. Її твори вивчають у школах, цитують у публічних виступах і надихають сучасних митців.

Вона є прикладом для всіх, хто цінує свободу слова, чесність і мистецтво, яке несе світло. Її творчість продовжує жити, допомагаючи українцям усвідомлювати власну ідентичність та силу.

Вшанування ювілею

До 95-річчя Ліни Костенко в Україні та за її межами заплановано численні заходи: літературні вечори, виставки, театральні постановки за мотивами її творів. Це ще один доказ того, що її слово залишається живим, актуальним і необхідним для сучасності.

Ліна Костенко – це не просто поетеса, а явище, яке формує українську культуру, світогляд і національну самосвідомість. Вона вчить нас бути сміливими, чесними та любити свою Батьківщину.

З ювілеєм, Ліно Василівно! Дякуємо за ваш талант, силу слова та мудрість, яка надихає нас усіх.

неділя, 9 березня 2025 р.

9 березня - 211 років від дня народження Тараса Шевченка




 «Кобзареве слово крізь століття»

9 березня 2025 року українці відзначають 211-ту річницю від дня народження видатного поета, художника, мислителя та борця за волю України – Тараса Григоровича Шевченка.

Тарас Шевченко став не лише символом української літератури, а й національним пророком. Його «Кобзар» – це не просто збірка поезій, а глибокий аналіз долі українського народу. У своїх віршах поет засуджував несправедливість, боровся з кріпацтвом і мріяв про вільну, незалежну Україну. Його твори, такі як «Заповіт», «Катерина», «Мені однаково», залишаються надзвичайно актуальними і сьогодні.

Заповіт Шевчненка від користувача Inna Levchenko

Окрім поезії, Тарас Шевченко залишив нам значну художню спадщину. Його малюнки, портрети, пейзажі та історичні полотна відображають не тільки естетичне бачення митця, а й глибокий патріотизм. Він прагнув увіковічнити історію свого народу через мистецтво.

Творчість Великого Кобзаря і сьогодні надихає українців. Його слова лунають у віршах, їх цитують у книгах, фільмах та піснях. Його ідеї про незалежність, гідність і свободу продовжують жити в серцях мільйонів людей.

Шкільна бібліотека запрошує всіх охочих відвідати тематичну виставку, присвячену життю та творчості Тараса Шевченка. На виставці представлені його найвідоміші твори, біографічні матеріали та дослідження літературознавців. Приходьте і відкрийте для себе велич Шевченкового слова!




середа, 26 лютого 2025 р.

24 лютого -2 березня - Масляний тиждень

 «Масляна: Традиції, Смаколики та Веселі Гуляння»

Масляна — одне з найяскравіших і найвеселіших свят слов'янської культури. Масляна бере свій початок ще з дохристиянських часів, коли наші предки вшановували Сонце і просили гарного врожаю. Це час, коли зима відбувається місцем весни, а люди прощаються з холодами, зустрічаючи теплі сонячні дні. Свято символізує оновлення, пробудження природи та підготовку до Великого посту.

Масляна має глибоке коріння, яке сягає дохристиянських часів. Це свято прийшло до нас із язичницьких обрядів, коли люди вшановували бога сонця — Ярила. Головний символ Масляної — млинець, який своєю круглою формою та золотавим кольором нагадує сонце. Саме тому млинці вважалися жертовною їжею для бога Ярила, щоб той приніс тепло і родючість.

 

З прийняттям християнства Масляна набула нового значення і періодом підготовки до Великого посту. У ці дні заборонялося вживати м'ясо, але дозволялися молочні продукти та риба. Саме звідси й походить назва «Масляна» — від слова «масло»

пʼятниця, 21 лютого 2025 р.

21 лютого - День рідної мови

 Дивосвіт українського слова.

  До Дня рідної мови у шкільній бібліотеці відбувся захопливий квіз, присвячений красі та багатству української мови. Захід об’єднав учнів різного віку, які з азартом виконували цікаві завдання, спрямовані на розширення знань з мови та розвитку мовленнєвої культури.

   Учасники подорожували від станції до станції, розгадуючи мовні ребуси, складали прислів’я, шукали фразеологізми та демонстрували вміння орфографії. Найактивніші команди отримали символічні подарунки та море позитивних емоцій.

  Квіз не лише збагатив знання учнів, але й подарував їм незабутні враження та відчуття єдності навколо рідного слова.

 

четвер, 20 лютого 2025 р.

«Подвижник слова і духу»

20 лютого - 120 років з дня народження Уласа Самчука

 Улас Самчук був відомим українським письменником 20-го століття. Він народився в 1905 році в селі Дермань на Волині, яка тоді входила до складу Російської імперії. Помер у 1987 році у Торонто, Канада.

    Самчук був свідком багатьох трагічних подій в історії України, зокрема Голодомору. Ці події глибоко вплинули на його творчість. У своїх романах він писав про силу людського духу, про те, як люди можуть вижити навіть у найважчих умовах.

    У 1932 році він опублікував свій найвідоміший роман «Волинь», у якому описав життя українців під час Першої світової війни та громадянської війни.

   В 1936 році Самчук не міг публікувати свої твори в Радянському Союзі. Він емігрував до Німеччини, а потім до Канади.

У 1943 році він опублікував свій роман «Марія», у якому розповів про Голодомор в Україні.

У 1980 році Улас Самчук був удостоєний літературної премії імені Івана Франка.

Самчук помер у Торонто в 1987 році. Його твори були перекладені багатьма мовами світу.

 

четвер, 13 лютого 2025 р.

Кохання, що надихає: святкуємо 14 лютого!

 День святого Валентина – свято любові та тепла!

14 лютого світ наповнюється романтикою, ніжністю та теплими почуттями. У цей день ми нагадуємо рідним і близьким, як сильно їх цінуємо. Але кохання – це не тільки про закоханих, а й про дружбу, підтримку та доброту, які роблять наше життя яскравішим.

 Як зробити цей день особливим?
 Подаруйте листівку чи написане від руки зізнання – щирі слова мають велику силу.
 Прочитайте історію про кохання – книги вміють розповідати найзворушливіші почуття.
 Зробіть добру справу – любов живе в кожному доброму вчинку.
 Проведіть час із тими, хто вам дорогий – це найкращий подарунок.

Нехай цей день принесе вам радість, усмішки та нагадування про те, що любов – найцінніше, що є у світі! 



Відповідай на питання вікторини скориставшись або посиланням, або QR-кодом



https://www.joinconker.com/tsjqhr

середа, 5 лютого 2025 р.

5 лютого – Всесвітній день читання вголос!

 
Читання вголос – це більше, ніж просто озвучування тексту. Це мистецтво передавати емоції, оживляти історії та ділитися знаннями. Саме тому 5 лютого у всьому світі відзначають Всесвітній день читання вголос – свято, що надихає мільйони людей брати до рук книги й дарувати їх зміст оточуючим.

Чому варто читати вголос?

Читання вголос має безліч переваг:

-розвиває мовлення,

 


- дикцію та навички публічного виступу.

-допомагає глибше розуміти текст і краще запам’ятовувати інформацію

-формує любов до книги, особливо у дітей.

міцнює зв’язок між батьками й дітьми, педагогами та учнями.

-розширює словниковий запас та збагачує мовлення.

Бібліотека Первомайського ліцею «Ерудит» долучилася до святкування.

 В стінах читальної зали пройшли заходи присвячені читанню вголос.

Були проведені вікторини про читання, вікторини, ігри.  Діти з задоволенням читали вголос, розповідали про улюблені книги, та ділилися враженнями.

А яку книгу ви б хотіли прочитати вголос сьогодні? Діліться в коментарях!

вівторок, 28 січня 2025 р.

До 95-річчя від дня народження В. З. Нестайка

 Світ очима дитини: Всеволод Нестайко.

Всеволода Нестайка справедливо вважають класиком дитячої літератури. Його книги перекладені двадцятьма мовами, серед них арабська та бенгалі.


За творами письменника знято фільми, які отримали міжнародні нагороди. Телефільм «Тореадори з Васюківки» одержав на міжнародному фестивалі в Мюнхені Гран-прі (1968), на Міжнародному фестивалі в Алегзандрії (Австралія) – головну премію (1969). Кінофільм «Одиниця з обманом» премійовано на Всесоюзному кінофестивалі у Києві (1984) і відзначено спеціальним призом на міжнародному кінофестивалі у Габрово (Болгарія, 1985).
 

До 95-річчя від дня народження  В. З. Нестайка (1930–2014), українського письменника, драматурга, журналіста в бібліотеці Первомайського ліцею «Ерудит» підготовлено книжкову виставку. Експозиція презентує творчий доробок письменника. В своїх книгах він веде розмову завжди з щирою довірливістю, не нав'язуючи власних оцінок, з веселим іронічно-усміхненим поглядом на своїх героїв, на їх невмілі вчинки, таким чином стверджуючи добро, чесність, відкритість і засуджуючи зло, малодушність, заздрість.
Пропонуємо вашій увазі презентацію про життєвий шлях В.З. Нестайка і вікторину "Світ дитинства В. Нестайко"

"Світ очима дитини: Всеволод Нестайко" від користувача Lubov Mazyrenko
Віртуальна Вікторина від користувача Lubov Mazyrenko

понеділок, 27 січня 2025 р.

27 січня – Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту

 Голокост в Україні: пам'ять, що єднає покоління

      Сьогодні, 27 січня, світ вшановує пам’ять мільйонів жертв Голокосту – однієї з найбільших трагедій в історії людства. Цей день нагадує про біль і страждання, які пережили мільйони євреїв, ромів, політв’язнів та інших переслідуваних нацистським режимом у роки Другої світової війни.

     Голокост – це одна з найстрашніших трагедій XX століття, що забрала життя мільйонів євреїв, ромів, українців та представників інших національностей. Україна стала місцем численних масових розстрілів та знищень, зокрема у таких місцях, як Бабин Яр у Києві, де було вбито понад 100 тисяч людей.

     Дата обрана не випадково: саме 27 січня 1945 року було звільнено в’язнів нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау – символу жахів Голокосту.

    У нашій бібліотеці сьогодні діє книжкова виставка «Голокост в Україні: пам'ять, що єднає покоління»   

Виставка  присвячена трагічним сторінкам історії, які мають залишитися у пам’яті людства назавжди.

    На виставці представлені: наукові дослідження, що розповідають про масштаби трагедії; спогади очевидців, які пережили ці страшні часи; архівні матеріали та художні твори, які допомагають краще зрозуміти події того часу.

     Ці страшні події не оминули наш край. Миколаївщина стала одним із місць, де розгорталися страшні події Голокосту. З приходом нацистів до області у 1941 році почалися масові розстріли та депортації. Найбільш відомі місця трагедії – урочище Водопій у Миколаєві, Балта, Первомайськ, Вознесенськ, а також території, де єврейське населення перебувало у гетто. Більш детально з матеріалами можна ознайомитися скориставшись лепбуком

«Голокост на Миколаївщині», який був представлений на виставці.

     Ця виставка є нагадуванням про цінність життя, людяності та важливість збереження історичної пам’яті, аби подібне більше ніколи не повторилося.

Запрошуємо всіх відвідати виставку, дізнатися більше про ці події та вшанувати пам’ять жертв Голокосту.