вівторок, 28 грудня 2021 р.

                               

             Що почитати на Новий рік та Різдво?

Читаймо разом з нами.


Ще трошки — і новорічні свята увірвуться в кожен дім з радістю, веселощами та подарунками. Відкриємо  тобі один секрет — чекати новорічних чудес найкраще за книгою.

Ми підготували для вас добірку  книжок про зиму, Новий рік та Різдво, що стали бестселерами останніх років, бо дуже полюбилися дітлахам. Ці книги є в нашій шкільний бібліотеці, тож чекаємо на вас.

пʼятниця, 24 грудня 2021 р.

Зимова круговерть

                                 Новий рік крокує планетою

 

 До Нового року залишаються лічені дні. Напередодні Нового року бібліотекарі пропонують поринути у світ чудес та чарівництва, дізнатися багато цікавого про найбезтурботнішу пору року – зиму, новорічні та різдвяні свята за допомогою книжкової виставки «Зимова круговерть». На виставці представлені книги, які допоможуть створити святковий настрій та весело зустріти Новий рік, зробити зимові канікули незабутніми.

   Приходьте до бібліотеки та приєднуйтесь до чарівництва читання, починайте новий рік із книгами!

 


Зима прийшла з дарами, з добрими святами.

                                                 Привітання у бібліотеці.

 За багаторічною традицією до бібліотеки завітали учні 11 класів з привітаннями до Нового року та Різдва. Наші дорослі читачі приємно вразили усіх своєю артистичністю, майстерним виконанням та додали гарного настрою відвідувачам бібліотеки. У нагороду за свої вітання  отримали від бібліотекарів солодощі.






пʼятниця, 17 грудня 2021 р.

Нова книга у бібліотеці.

 Різдвяний подарунок для читачів шкільної бібліотеки

«Різдвяна свинка» — перший дитячий роман Дж. К. Ролінґ після серії про Гаррі Поттера.      …Джек дуже любить свою дитячу іграшку, Галну Слинку, яку він кличе ГС. Вона завжди була біля нього — у добрі й лихі часи. Але одного Святвечора сталася жахлива річ – ГС пропала. Однак у Ніч перед Різдвом стаються різні дива й несподіванки, і все довкола оживає, навіть іграшки… У найновішої Джекової іграшки на ім’я Різдвяна Свинка народжується зухвала ідея – вони разом із Джеком вирушають у страшенно ризиковану подорож до чарівної Країни Загублених, щоб порятувати улюблену ГС від жахливого Згубника...       «Різдвяна Свинка» — зворушлива гостросюжетна історія, адресована наймолодшим школярам, проте її захоплено «проковтне» ціла родина, адже її написала найкраща оповідачка світу.


Відгуки про книгу:

Одна з найкраща книг, яку ми з сином  прочитали за тиждень. Дуже сподобалась нам. Вона читається на одному подиху. В цю книгу поринаєш з головою з перших сторінок. Сюжет книги багатий різними подіями, що не залишає читача без емоцій.
Закінчивши її читати синочок запитав: "А чи є ще друга частина?"
Настільки йому сподобалась ГС, що він хотів продовження цієї історії.
 

Чудова книжка! Доньці 6 років, почали читати.. звісно не прочитали в перший день (читала донька)! Але, в мене особисто була ціла ніч))) І я це зробила )))

Цікава історія, повчальна. Оригінальна.
Рекомендую!

 Дуже гарна книжка. Донечці дуже сподобалась.

неділя, 12 грудня 2021 р.

 Книги чекають друзів.


     Вчасно прочитана книга – величезна удача. Вона може змінити життя, бути кращим другом і наставником. У чудовій книзі можна знайти доречну пораду та однодумців, з книгою можна затишно провести вечір, не почуватися самотнім.

     Шкільна бібліотека Первомайського  ліцею «Ерудит» протягом тижня (6-10.12.2021р.) презентувала учням 5,6,7 класів новинки художньої літератури, які були придбані за рахунок акції «Подаруй бібліотеці книгу!» З 13 грудня книги будуть доступні нашим читачам на полицях бібліотеки.

                                             





середа, 17 листопада 2021 р.

Підсумки акції «Подаруй бібліотеці книгу!» 2021

                              Книжкове новосілля.


Вчасно прочитана книга – величезна удача. Вона може змінити життя, бути кращим другом і наставником. У чудовій книзі можна знайти влучну пораду та однодумців, з книгою можна затишно провести вечір, не почуватися самотнім.   Дарування книг у бібліотеку – це рух душі, безкорисна щедрість та добра воля дарувальника. А факт надходження дарів у бібліотеку – це показник визнання значущості бібліотеки, її місця у житті ліцею.  

     Не перший рік у вересні - жовтні шкільна бібліотека Первомайського ліцею «Ерудит» проводить акцію "Подаруй бібліотеці книгу!". І як завжди усі наші учні відгукнулись на заклик про допомогу нашій бібліотеці. Велика вдячність вчителям, учням школи та їх батькам за те, що прийняли участь у акції "Подаруй книгу шкільній бібліотеці !" Завдяки акції ми поповнили  бібліотечний фонд  на 81 цікавий примірник : коміксів, жахів, детективів, пригод. Ці книги з задоволенням читатимуть учні нашої школи!

           

вівторок, 9 листопада 2021 р.

Мово рідна! Ти є вічність…

    День української писемності та мови традиційно відзначають 9 листопада.

Для кожного народу мова – найбільший скарб, одне з багатьох див, створених людьми. Вона віддзеркалює душу народу, його історію. Кожна людина має завжди пам’ятати хто вона, звідки родом, де її коріння, кожна людина повинна знати свою мову, любити її, цінувати, збагачувати, берегти.

Цікаво, що українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. Число мовців – понад 45 мільйонів, більшість яких живе в Україні. Поширена також у Білорусі, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, США та інших країнах, де мешкають українці.    Українська входить до третього десятка найпоширеніших мов світу. Окрім того, вона є результатом інтеграції трьох діалектів праслов’янської мови – полянського, деревлянського та сіверянського.    Свято було засновано президентом України Леонідом Кучмою в листопаді 1997 року.    За православним календарем — це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця – письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі. Дослідники вважають, що саме з Нестора-літописця починається писемна українська мова. Зокрема, його перу належать такі відомі роботи: “Повість временних літ”, “Житіє святих князів Бориса і Гліба”, “Житіє Феодосія Печерського”.

 

Чи добре ви знаете прислів'я про мову. Виконайте завдання "Закінчи прислів'я"

    
          

неділя, 7 листопада 2021 р.

7 листопада ‒ 85 років від дня народження Миколи Степановича Вінграновського

 «З любов'ю до людей і Слова»

    Микола Степанович Вінграновський - український поет, прозаїк, кіноактор, сценарист і режисер. Його називають «чарівником слова», «степовим Сварогом», «вінграном», «зітканим з любові». Це все про нашого земляка - Миколу Степановича Вінграновського. Цього митця називають першим з-поміж рівних у плеяді шістдесятників, хоча сам він стверджував: «Немає шістдесятників, сімдесятників – є таланти, зрілі, освічені люди, яких не можна загнати в перелік».

    Вже понад шість десятків років поезія Миколи Вінграновського відкриває нам світ глибоко особистісних, інтимних роздумів поета, прагнення проникнути розумом у сенс людського буття. Недарма про його вірші український поет Василь Герасим’юк писав: «це й емоції, і рефлексія, і пластична робота».

 

Збери пазли та відкрий зображення з твору Миколи Вінграновського.


Відгадайте вікторину "М. Вінграновський. Життя і творчість"


          

вівторок, 2 листопада 2021 р.

Мій рідний край, моє Побужжя

Там, де сині хвилі Бугу б’ються об гранітні скелі...

 Любі друзі!  Нам дуже пощастило проживати на цій благодатній землі, багатій  своєю історією. Тут, де Південний Буг, пробиваючи дорогу серед залишків   прапрадавніх архейських гір Українського кристалічного щита, лине до Причорноморської низовини, на півночі Миколаївської області розташувалась казкова  земля. Земля великої краси, унікальної природи, історичних святинь. Земля на ім’я Гранітно-степове Побужжя.   

  З місця, де колись чатували одна на одну запорозька фортеця Орлик, турецька Голта та польська Богополь, а зараз розкинулось сучасне місто Первомайськ, протягом майже 40 км. Тече Південний Буг у крутих кам’янистих берегах, утворюючи вузьку каньйоноподібну долину. Величні гранітні скелі іноді сягають 40-50 м. заввишки, русло річки порожисте з водограями та островами. Це справжній гірський ландшафт серед степу.

   Це одна з найстаріших ділянок суші в Європі, яка не поринала у морські глибини десятки мільйонів років. За цей час тут сформувалась унікальна біосфера, а бурхлива, мов вода на бузьких порогах історія виховала самобутню культуру, залишивши пам'ятки світового значення.

  Тут мешкають тисячі видів живих організмів, ростуть унікальні рослини.  Та люди часто не розуміють величезної цінності "діамантів" й поступово руйнують їх — добувають граніти, розорюють схили, створюють водосховища. Це наш природний спадок, гордість  України що ми маємо  зберегти для нащадків.

четвер, 28 жовтня 2021 р.

Сузір’я письменників Миколаївщини.

                                                         Огляд- гра   

 В історії Миколаївщини є люди, життя і діяльність яких становлять славу нашої землі. Серед них гідне місце посідають письменники. Їхня творча спадщина - це духовний скарб Миколаївщини. Своєю творчістю вони збагачують наші серця гідністю, честю, життєвою мудрістю, красою та любов'ю до рідного краю. З любові до отчої землі починається все: молодість і чесність, гідність і повага до старших, а відтак – відповідальність за долю України. Наш народ несе з собою у століття велику силу. Ніколи не поблекнуть золоті розсипи творів української поезії.

неділя, 24 жовтня 2021 р.

Місто моє, ти у мене є!

    Немає такої людини, яка б не любила свій край, місце де вона народилася. Без цього немає народу, немає нас. Усі ми любимо, і будемо одвічно памятати нашу домівку, край де ми проводили щасливі роки нашої молодості, а можливо і проведемо там все життя. Всюди добре але вдома найкраще і кожен це усвідомлює.

   У рамках міського  конкуру «Мій Первомайськ – стежками часу”       у номінації  “Голос рідної землі” учениця 9-В класу Луценко Марія та  вчитель  Вишневська М.О. написали вірш «Місто моє, ти у мене є!», бібліотекарі оформили його у відеоролік. 

пʼятниця, 22 жовтня 2021 р.

Я обізвався серцем в світ. (До 85-річчя з дня народження Миколи Вінграновського)

        Літературний диліжанс до 85-річчя з дня народження Миколи Вінграновського.

 

 7 листопада мине 85 років від дня народження  видатного українського поета, письменника, кінорежисера, актора Миколи Вінграновського. Його називають першим з-поміж рівних у плеяді шістдесятників.   Первомайську пощастило, що  Микола Степанович Вінграновський народився у нашому містечку. Навчався у ВДІКу під керуванням Олександра Довженка. Зіграв головну роль у Довженковій стрічці «Повість полум’яних літ». Зняв фільми «Дума про Британку», «Ескадра повертає на захід», «Климко», «Слово про Андрія Малишка», «Довженко. Щоденник. 1941-1945» та ін. Дебютував віршами у журналі «Дніпро» у 1957-му році. Перша поетичнаа збірка «Атомні прелюди» з’явилась 1962 року. Автор 9 повістей і роману «Северин Наливайко». Лауреат Шевченківської премії 1984 року за вірші для дітей. Перший голова українського Пен-клубу.    Бібліотекарі  ознайомили учнів  з життєвим і творчим шляхом Миколи Степановича  Вінграновського,  розповіли  про основні віхи його  життєвого шляху, послухали пісні на слова автора, пограли в інтерактивну вікторину.

   Захід залишив по собі приємні враження та, безперечно, викликав бажання як найглибше ознайомитися з творчістю талановитого письменника і поета, видатного земляка Миколи Степановича Вінграновського.

 

                    

   Також на заході була презентована книжкова  виставка, присвячена творчості Миколи Вінграновського.



четвер, 21 жовтня 2021 р.

Формула успіху Первомайців.

 Життя гідне пам'яті й пошани.


На Землі великії є чудове місто:

гарне, неповторне, серцю дороге.

1 живуть тут люди, добрі та відкриті.

І скажу, до речі, ще й талановиті.

Первомайці - це народ завзятий,

Працьовиті люди, трударі.

І машини вміють будувати,

І пшеницю сіять на землі.


    Велич кожного краю - в людях, які тут живуть. І особливо в тих людях, котрі  своїми справами зробити значний внесок у розвиток науки чи культури. Первомайськ знають далеко за його межами. А прославили місто люди, які тут народилися та ходили тими ж стежками, якими ступаємо ми зараз. Про таких людей йшла мова на  заході «Життя гіднє пам'яті й пошани», який бібліотекарі  підпідготували  разом з класним керівником 9-Б класу Рігоц Н.В. 

   Нещодавно наше місто відсвяткувало 345-у річницю, тож виник задум розповісти про місто і талановитих земляків. Був представлений  лепбук, створений бібліотекою  що має назву «На три держави півень тут співав».     Перед кожною людиною рано чи піздно постає питання: що то за місце де я живу? Ні не на карті, а саме під ногами… Хто тут жив до мене, які події відбувалися саме на цій зімлі?  На ці та багато інших питань можливо отримати відповідь у цьому лепбуці. 

   Учні  представили однокласникам заздалегідь підготовлені повідомлення на основі книги «Первомайськ від А до Я» про діяльність і досягнення видатних земляків.

 

  Бібліотекар  презентувала книгу «Первомайськ від А до Я» яка була  підготовлена творчою групою педагогів та місцевих краєзнавців - небайдужих людей, закоханих у свою малу батьківщину.  Робота над книгою тривала 2 роки.  Серед співавторів  є вчитель історії Сизова А.В. та бібліотекар Левченко І.А.

  Книга “Первомайськ від А до Я” містить матеріали про минуле та сьогодення міста та його околиць.  Дуже багато ретро фотографій,  тож є можливість прослідкувати як змінювалося наше місто.  Тексти розташовані в алфавітному порядку.   Книга налагоджує місток між сивою давниною й сучасністю, робить історію, географію, природу, літературу, культуру рідного краю надбанням кожного з вас, допомогає по-новому подивитися  на місто та його мешканців, відчути їх мудрість, силу духу.    Дає змогу доторкнутися до  мальовничої  природи,  зануритися у велику  кількость  історичних подій, познайомитися з архітектурними пам’ятками та видатними  особистостями.  Бібліотека ліцею отримала  25 примірників цієї книги.

  В кінці заходу учні зробили висновок, що велич кожного краю – в людях. І особливо в тих, котрі своїми справами зробили значний внесок у розвиток нашого міста.

Краєзнавча подорож

 Заповідними стежками Миколаївщини

 

 Сьогодні учні 8 класу мандрували  своєрідною, та неповторною природою Миколаївської області і були приємно здивовані її чарівними краєвидами та дивовижними куточками.

  Подорож відбувалася за такими маршрутами: регіональний ландшафтний парк «Кінбурнська коса»,  Волижин ліс, регіональний ландшафтний парк «Тилігульський», регіональний ландшафтний парк «Гранітно-степове Побужжя».

   Ми разом  з’ясували що природні  чудеса достойні не тільки того, щоб ними милувалися та пишались, їм необхідне бережливе ставлення і небайдужість людей. Природа краю потребує нашого захисту.





                        

середа, 13 жовтня 2021 р.

Інтерактивна вікторина

 "Мій рідний край - це серця рідна пристань."


У рамках місячника шкільної бібліотеки "Краєзнавство в шкільній бібліотеці; нові традиції та цінності" була проведена вікторина "Мій рідний край - це серця рідна пристань."

Кожне місто, кожна вулиця, кожен будинок мають власне обличчя, ім'я, біографію. Первомайськ – старовинне місце на злитті двох річок.  Життя цього міста можна порівняти з повноводною річкою, що прийняла в своє русло численні притоки величної і незабутньої історії.

     Учні 8 А.Б,В. класів здійснили подорож у минуле міста і з’ясували, чи багато ми знаємо про місто, де проживаємо.




                      

вівторок, 12 жовтня 2021 р.

14 жовтня – Покрова, День козацтва і День захисника та захисниць України

        14 жовтня українці святкують одразу три свята. Перше – Свято Покрови Божої Матері, друге – День українського козацтва, третє свято, дуже молоде – День захисника України.

        З Днем українського козацтва пов’язане святкування Покрови, адже саме Матір Божу козаки вважали своєю небесною заступницею й покровителькою. Образ козака неодноразово постає на сторінках книг та в екранізованих картинах, адже в українській культурі – це звитяжний воїн, озброєний захисник Вітчизни, що боронить віру, гідність та звичаї усього нашого народу. Образ сміливого парубка, котрий захищає честь та волю нашого народу, міцно закарбувався у пам’яті поколінь. 

     Шкільна бібліотека підготувала для читачів книжкову виставку "Лине слава козацька з далеких віків...".  На виставці представлено документи з фондів бібліотеки,  представлені QR-коди з посиланнями на читання книг про козаків онлайн та  віртуальну виставку "І понесе луна козацьке слово", присвячену Дню українського козацтва. Для ознайомлення представлені видання (фотоматеріали, художня література, документальні твори), які висвітлюють історію козацтва та його славетних представників, традиції та звичаї Запорізької Січі.    

пʼятниця, 8 жовтня 2021 р.

Історичний лабіринт з краєзнавства

 Відкрий для себе рідний край.

   Загальновідома істина: без знання минулого  - немає майбуття.  Давні мудреці говорили: «Оглядаючись у минуле – зніми капелюха, заглядаючи в майбутнє – засукай рукава». Своїм заходом бібліотекарі намагаються  виховувати в молоді бажання вивчати історію, знати минуле свого краю, досліджувати, знаходити, відкривати…

 Перед кожною людиною рано чи піздно постає питання: що то за місце де я живу? Ні не на карті, а саме під ногами… Хто тут жив до мене, які події відбувалися саме на цій зімлі? На ці та багато інштх питань дав відповідь наш історичнийлабіринт.


               




четвер, 7 жовтня 2021 р.

До 80 річчя трагедії Бабиного яру.

                                         Книжкова виставка-спогад

 "Бабин яр... Наш біль... Наша пам'ять..."

Людство, на хвилину зупинися.

У минуле спомин простели.

Над святою пам'яттю схилися

Тих, що безневинно полягли…

 

          Бабин Яр… Всесвітньо відоме місце трагедії, що стала символом Голокосту, найбільший інтернаціональний цвинтар в Україні. Тут в роки фашистської окупації було розстріляно понад 100 тисяч мирних громадян, військовополонених, євреїв та циган, а також партійних та радянських активістів, підпільників, партизанів, членів ОУН, заручників, "саботажників", порушників комендантської години та інших людей, які не схилили голови перед ворогом.  Нині фактично не існує на мапі Києва Бабиного Яру, його зрівняли із землею. Є тільки згадка та пам'ять про нього.

          В пам'ять жертв цієї трагедії в читальній залі бібліотеки ліцею «Ерудит» оформлено книжкову виставку-спогад «Бабин Яр… Наш біль… Наша пам'ять …» Користувачі бібліотеки мають можливість ознайомитись з маловідомими сторінками історії та переглянути ілюстрації-спогади очевидців трагедії Бабиного Яру.

    Виставка занурює відвідувачів у трагічну атмосферу осінніх днів 1941 року – днів, коли нацисти почали знищення київського єврейства. Трагедія Бабиного Яру стала для українців занадто гірким уроком, болючим шрамом в українській історії, яку має знати кожен, щоб уникнути повторення давніх помилок.

   Час може зарубцювати рани. Та він безсилий загасити нашу пам’ять. Нехай проростає в наших душах пам’ять; в наших умах – бажання знати і розуміти; в наших серцях – рішучість всіма силами берегти один одного. Щоб ніколи більше солдати не вбивали дітей…

 


середа, 6 жовтня 2021 р.

Бабин Яр... Наш біль... Наша пам'ять...

    До 80-ї річниці трагедії Бабиного Яру  бібліотекою Первомайського ліцею "Ерудит" була організована  книжкова виставка "Бабин Яр... Наша біль... Наша пам'ять..."   На заняттях у 7 класах шкільними бібліотекарами Левченко І.А. , Мазуренко Л.Г. та вчителем історії Сизовою А.В. було проведено сторітелінг "Бабин Яр... Наша біль... Наша пам'ять..." на якому було представлено лепбук "Голокост на Миколаївщині".  Діти у групах знайомились з понятійним апаратом та хронологією Голокосту, історіями
Праведників народів  світу з Миколаївщини, документами з Миколаївського обласного архіву. 
   На закріплення матеріалу учні  виконували вправи на смартфонах з розділу "Перевір себе!", потім ділилися враженнями, шукали відповідь на питання: "Навіщо потрібно увічнювати і зберігати пам'ять про жертви Голокосту?", "Як пам'ять про жертви Бабиного Яру допомагає нам сьогодні будувати демократичну Українську державу?"

 

            


            

четвер, 16 вересня 2021 р.

Лепбук "На три держави півень тут співав"

   Первомайськ відзначає 345-ту річницю з дня народження.

      Незабаром  Первомайськ відзначатиме свій день народження. Йому виповнюється 345 років. День народження міста традиційно святкують у третю суботу вересня.  2021 року цей день припадає на 18-е число.

    Шкільні бібліотекарі підготували для своїх читачів у подарунок лепбук, який присвячений цій знаменній даті. Лепбук має назву «На три держави півень тут співав». І це не випадково.  Первомайськ має справжню неповторну історію.  

   Своєрідність її в тому, що місто засновано з трьох поселень, котрі належали трьом різним державам – Запорізькій Січі, Турціі і Польщі. І лише в кінці XVIII століття всі ці землі стали територією Росії.

   У короткому екскурсі в історію рідного краю цікаво згадати, як народилася назва нашого міста.  Всі три складові теперішнього Первомайська адміністративно були роз’єднані: Ольвіопіль належав Єлизаветградському повіту, Голта – Ананьївському, Богопіль – Балтському. Була висловлена пропозиція  про об’єднання трьох поселень в одне місто. Проти цього об’єднання не суперечили не в одному з трьох поселень, але не було згоди відносно назви міста. Оскільки не було єдності, вирішили скликати об’єднаний мітинг працівників.

   Мітинг відбувся 1 травня 1919 року на майдані перед лікарнею. Затвердити рішення про об’єднання трьох частин в одне місто та назвати його на честь міжнародного дня солідарності працівників – Первомайськ.

 Запрошуємо читачів до бібліотеки, де ви зможете більш детально познайомитися з історією та сучасністю нашого міста.

 

 

вівторок, 25 травня 2021 р.

 Читаємо влітку

Літні канікули дарують багато вільного часу для розвитку, розваг і                                                                      відпочинку.

Літо - це можливість помандрувати Україною і світом, приділити більше                                                             уваги своїм рідним та близьким, поспілкуватися з друзями.

Літо - це найкраща пора для читання! Саме влітку у кожного є можливість                                                            поринути у захопливий поринути усвіт книги, відкрити для себе нових                                                                 героїв, познайомитися з  творчістю нових письменників, і найголовніше -                                                          отримати справжню насолоду від читання!



                        
                            















Дякуємо бібліотеку Помічнянської ЗОШ І-ІІІст.№3
https://school-library3.blogspot.com/p/blog-page_47.html?m=1